Uppdrag

Vinge biträder Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemission av units förväntas Xspray tillföras cirka 300 MSEK, med två teckningsoptionsserier som tillsammans uppgår till ytterligare cirka 300 MSEK vid full teckning.

Xspray Pharma AB (publ) är ett läkemedelsföretag som specialiserar sig på att använda sin patenterade HyNap-teknologi för att utveckla förbättrade versioner av befintliga protein-kinashämmare (PKI:er) för cancerbehandling. Företagets mål är att bli en ledande aktör inom utveckling av förbättrade PKI:er för cancerbehandling. Xsprays aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Dain Hård Nevonen, Linnéa Sellström och Adrian Filipovic.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026