Uppdrag

Vinge biträder vid investering i PulPac

18 november 2022 Arbetsrätt Immaterialrätt M&A

Vinge har biträtt PulPac AB i samband med en investering om totalt MEUR 31 från strategiska partners Aliaxis, Stora Enso, Amcor Ventures och Teseo Capital. Befintliga ägare inklusive den störste ägaren WPP har också deltagit i finansieringsrundan.

PulPac har utvecklat ett sätt att tillverka plastliknande material och produkter, bl.a. förpackningar, med papper som råvara istället för plast, s k Dry Molded Fiber, i en process som kräver betydligt mindre vatten än tidigare metoder. Bolaget grundades 2018, har ca 70 anställda och är baserat i Göteborg.

Vinges team bestod huvudsakligen av Kristian Ford, Sofie Nordgren, Carl Trolle Olsson, Lisa Bourghardt och Karin Gynnerstedt.

 

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026