Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Word Audio Publishing International

30 november 2020 M&A

Vinge har företrätt säljarna i samband med försäljningen av Word Audio Publishing International AB till danska Gyldendal A/S

Word Audio Publishing International är ett svenskt ljudboksförlag och Gyldendal är Danmarks största och äldsta förlag. Köpeskillingen motsvarar ett enterprise value om 100 miljoner kronor.

Vinges team har bestått av delägare Kristian Ford tillsammans med biträdande juristen Niklas Törnell.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026