Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Sörman Information

12 januari 2012

Vinge företräder aktieägarna i samband med försäljningen av Sörman Information till Combitech, ett dotterbolag inom försvarskoncernen Saab. Sörman Information, vars störste ägare är ett bolag inom Investor AB-koncernen, är ett konsultbolag som levererar tjänster och lösningar inom kvalificerad teknisk informationshantering. Tillträde sker den 31 januari 2012.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad och biträdande juristerna Kristina Ekberg, Peter Sundgren och Oskar Belani.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026