Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Nordomatic

29 februari 2016

Vinge has advised the majority owner Sobro and other shareholders in connection with the sale of Nordomatic to Adelis Equity Partners, which will be the company’s new majority shareholder.

Vinge företräder huvudägaren Sobro och övriga aktieägare i samband med försäljningen av Nordomatic. Adelis Equity Partners Fund I blir ny majoritetsägare i Nordomatic, som är en leverantör av energi- och miljösmarta automationslösningar till fastighets-, installations- och byggföretag och omsätter 330 miljoner och har 175 anställda.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Linda Sengul och Samra Baytar och projektassistenten Anna Hellohf.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026