Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Nordomatic

29 februari 2016

Vinge företräder huvudägaren Sobro och övriga aktieägare i samband med försäljningen av Nordomatic. Adelis Equity Partners Fund I blir ny majoritetsägare i Nordomatic, som är en leverantör av energi- och miljösmarta automationslösningar till fastighets-, installations- och byggföretag och omsätter 330 miljoner och har 175 anställda.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Linda Sengul och Samra Baytar och projektassistenten Anna Hellohf.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025