Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Klaravik

Vinge biträder säljaren vid försäljningen av Klaravik till TBAuctions.

Klaravik är en ledande marknadsplats för begagnade maskiner inom entreprenad, lantbruk, tunga fordon och bygg och har ca 190 anställda med huvudkontor i Karlstad.

TBAuctions är en ledande auktionsplattform och marknadsplats för begagnade och andrahandsvaror, verksamma genom varumärkena: Troostwijk Auctions, BVA Auctions, Vavato, British Medical Auctions, Auksjonen och PS Auctions.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Bergström, Joacim Rydergård, Per Kling och Olivia Belding (M&A), Marcus Glader (Konkurrensrätt), Malin Malm Waerme och Mathilda Persson (IP och IT) samt Anna Ekdahl Roos och Christoffer Widström (VDR).

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025