Uppdrag

Vinge biträder vid försäljningen av Humphree till Volvo Penta

8 april 2016

Vinge biträder ägarna av Humphree AB i samband med försäljningen av en majoritet av aktierna till Volvo Penta AB. Humphree utvecklar, tillverkar och säljer högteknologisk utrustning till båtar, särskilt interceptorer, trim- och stabiliseringssystem, fenor och styrsystem. Vinge har biträtt säljarna och management med förhandlingar, aktieöverlåtelseavtal och aktieägaravtal.

Vinges team har bestått av Anders Strid, ansvarig partner, Hampus Wikerstål (M&A och IP) och Victor Ericsson (skatt).

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026