Uppdrag

Vinge biträder vid datacenterleverantören EcoDataCenters emission av seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

28 november 2025 Bank och finans

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier i samband med EcoDC Holding AB (publ) emission av seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, inom ett ramverk om upp till 2 miljarder kronor.

EcoDataCenter är en svensk datacenterleverantör med fokus på hållbara och säkra datacenterlösningar, och ägs av den svenska fondförvaltaren Areim AB.

Obligationerna löper med rörlig ränta och har en löptid om fyra år. EcoDataCenter avser att ansöka om notering av obligationerna på Nasdaq Transfer Market inom 60 dagar och sedan Nasdaq Stockholm inom 12 månader. Emissionslikviden kommer att användas för bland annat byggande av datacenter samt allmänna företagsändamål.


Vinges team bestod av Arvid Weimers, John Andrén och Olivia Carlsten.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026