Uppdrag

Vinge biträder VIA equity vid investering i Crediflow

28 juni 2024

Vinge har biträtt danska VIA equity fond V när de blir majoritetsägare i OptoSweden AB med dotterbolaget Crediflow AB. Dagens aktiva aktieägare kommer återinvestera för att bli minoritetsaktieägare. Crediflows tjänster används idag i flertalet ekonomi- och affärssystem på den svenska och europeiska marknaden för att digitalisera och automatisera inkommande och utgående flöden av fakturor och elektroniska dokument.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Helsingborg AB, MOORE Allegretto AB och MOORE Ranby AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Helsingborg AB, MOORE Allegretto AB och MOORE Ranby AB.
18 september 2025

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025