Uppdrag

Vinge biträder Trinax vid förvärv av Jiricom

27 juni 2024 M&A

Vinge har biträtt Trinax, ett portföljbolag till Helix Kapital, vid förvärv av Jiricom. Trinax, ett ledande mjukvarubolag inom tid- och projekthantering för hantverkare och fältservicebolag, stärker sin marknadsposition inom fleet management genom förvärvet av Jiricom.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Gustav Wahlberg, Jonatan Stentorp och Siri Blomberg.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025