Uppdrag

Vinge biträder Topgolf Entertainment Group vid förvärv av Protracer

1 juni 2016

Vinge agerade som lokal rådgivare åt Topgolf Entertainment Group (TEG), ledande inom sportunderhållning, i samband med förvärv av Protracer, det svenska företaget som var pionjärer inom teknik för att visa och möjliggöra analys av en golfbolls flykt.

Vinges team bestod av bland andra ansvarig delägare Jonas Johansson, tillsammans med bland andra biträdande juristerna Linda Sengul (projektledare), Fredrik Gustafsson, Adam Weissbach, Mathilda Persson, Andréa Nicolin, Lova Unge, Manne Bergström och Linn Adelwald.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026