Uppdrag

Vinge biträder TA Associates tillsammans med Goodwin Procter i samband med förvärv

23 augusti 2023 M&A

De ledande globala private equity-bolagen TA Associates och Warburg Pincus LLC har ingått avtal om att förvärva en majoritetsandel i Epassi Group från majoritetsägaren Bregal Milestone. Vinge biträdde TA Associates med avseende på svenska frågor i transaktionen. Vinge biträdde TA Associates tillsammans med Goodwin Procter.

TA är ett ledande globalt private equity-bolag med fokus på tillväxt i lönsamma företag. Warburg Pincus är en ledande global tillväxtinvesterare och en erfaren partner till ledningsgrupper som strävar efter att bygga hållbara företag med hållbart värde. Epassi Group är Europas ledande digitala lösning för personalförmåner med en räckvidd på nästan 13 miljoner användare, över 13 500 arbetsgivare och mer än 59 000 tjänsteleverantörer. Epassi är marknadsledande inom digitala personalförmåner i Norden, Italien och Storbritannien och har utsetts av Financial Times till ett av de snabbast växande företagen i Europa under 2022 och 2023.

Vinges team bestod huvudsakligen av Sofie Nordgren, Niklas Törnell och Emil Sandgrim.

Läs pressrelease här

Relaterat

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Lejon Entreprenad

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Lejon Entreprenad, ett väletablerat specialistföretag som erbjuder kvalificerade tjänster inom ytbehandling, inklusive industrimålning, rostskyddsmålning och FROSIO-inspektioner.
27 oktober 2025