Uppdrag

Vinge biträder Swegon

9 juni 2014

Vinge har biträtt Swegon AB i samband med förvärv av det kanadensiska bolaget Vibro-Acoustics®. Vibro-Acoustics® är en ledande producent av akustikprodukter för ventilation och produkter för vibrationsdämpning i Nordamerika.

Vibro-Acoustics grundades 1960 och har sitt huvudkontor i Toronto. Utöver Toronto har Vibro-Acoustics även tillverkningsenheter i Nashville och Reno. Bolaget har 167 anställda omsätter 28 MCAD (2013), motsvarande ca 170 Mkr. Swegon AB är en marknadsledande producent och leverantör av energieffektiva ventilations- och klimatsystem. Swegon AB är ett helägt dotterbolag till Investment AB Latour.

Advokat Magnus Pauli ansvarade för Vinges rådgivning till Swegon.
 

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026