Uppdrag

Vinge biträder Swedish Match vid förvärv av Gotlandssnus

31 juli 2018 M&A

Gotlandssnus grundades 2002 och utvecklar, producerar och säljer både snus och nikotinfria produkter, och har försäljning i Sverige, USA, Asien och delar av Europa.

Gotlandssnus produkter säljs under populära varumärken såsom Jakobsson’s snus och Qvitt (nikotin- och tobaksfria portionsprodukter). Företaget producerar ungefär 4 miljoner dosor per år och är lokaliserat i Romakloster, Gotland. Nuvarande VD och grundare Henrik Jakobsson kommer att fortsätta i sin roll som VD för Gotlandssnus och kommer också att kvarstå som minoritetsaktieägare i bolaget.

Vinges team bestod av partner Jonas Johansson och associate Karl Klackenberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026