Uppdrag

Vinge biträder Swedish Match vid förvärv av Gotlandssnus

31 juli 2018 M&A

Gotlandssnus grundades 2002 och utvecklar, producerar och säljer både snus och nikotinfria produkter, och har försäljning i Sverige, USA, Asien och delar av Europa.

Gotlandssnus produkter säljs under populära varumärken såsom Jakobsson’s snus och Qvitt (nikotin- och tobaksfria portionsprodukter). Företaget producerar ungefär 4 miljoner dosor per år och är lokaliserat i Romakloster, Gotland. Nuvarande VD och grundare Henrik Jakobsson kommer att fortsätta i sin roll som VD för Gotlandssnus och kommer också att kvarstå som minoritetsaktieägare i bolaget.

Vinges team bestod av partner Jonas Johansson och associate Karl Klackenberg.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026