Uppdrag

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna obligationer och återköpserbjudande

23 maj 2025 Bank och finans

Vinge biträder Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 500 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor) och i samband med bolagets parallella återköpserbjudande till investerare i dess tidigare emitterade obligationer med förfall under 2026.

Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S, Danmark, Sverige Filial agerade joint bookrunners och dealer managers i transaktionen.

Emissionslikviden från den nya obligationen ska, i enlighet med Stendörrens gröna finansieringsramverk, användas för att refinansiera Stendörrens gröna fastighetsbestånd och finansiera återköpserbjudandet. Obligationerna ska enligt villkoren upptas till handel på Nasdaq Stockholms lista för gröna obligationer. Obligationerna har en ungefärlig löptid om 3,3 år och emitterades med en ränta på STIBOR 3m + 260 baspunkter.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda, August Ahlin och Julia Gudmundsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Fidelio Capital AB vid deras investering i Newsec AB

Vinge har biträtt Fidelio Capital AB vid bolagets investering i Newsec AB, ett ledande företag inom fastighetsförvaltning och rådgivning i Norden och Baltikum. Fidelio Capital AB har en vision om att expandera verksamheten genom bland annat företagsförvärv och digital utveckling inom fastighetsförvaltning.
9 juni 2025

Vinge har företrätt Brand Equity Group Sweden AB i samband med dess förvärv av PREVOX REKLAM Aktiebolag och Jonas Anderzson of Sweden AB

Vinge har företrätt Brand Equity Group Sweden AB i samband med dess parallella förvärv av PREVOX REKLAM Aktiebolag och Jonas Anderzson of Sweden AB. De förvärvade verksamheterna bedriver produktmedieverksamhet, med huvudsaklig inriktning mot marknadsföring och produktion av produktmedia. Genom förvärven stärker Brand Equity Group Sweden AB sin position i Sverige inom produktmedia och varumärkeskommunikation.  
9 juni 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025