Uppdrag

Vinge biträder Stendörren i samband med EQT Real Estate II:s kontanterbjudande till aktieägarna i Stendörren

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB (publ) (”Stendörren”) i samband med att EQT Real Estate II, genom Chicago Holding AB (”Chicago Holding”), lämnat ett kontanterbjudande till aktieägarna i Stendörren.

Chicago Holding erbjuder 100,25 kronor kontant för varje A- och B-aktie i Stendörren. Erbjudandets totala värde uppgår till cirka 2 823 miljoner kronor baserat på totalt 28 155 641 utestående aktier i Stendörren.
 
Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, David Andersson, Joel Wahlberg, Boris Kotur, Milad Kamali samt Viktoria Owetz. 

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026