Uppdrag

Vinge biträder Stena Sessan vid investering i Budbee

25 juni 2020 M&A

Vinge biträder Stena Sessan vid investering i den svenska logistikplattformen Budbee. I samband med investeringen går Stena Sessan in som en av bolagets större ägare.

Investeringen görs i samband med Budbees senaste finansieringsrunda ledd av Kinnevik, som även är bolagets största ägare.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Hannah Kajlinger och Christoffer Nordin.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026