Uppdrag

Vinge biträder Sequoia i investeringsrunda i Klarna

29 september 2022 Bank och finans M&A

Vinge har biträtt Sequoia Capital Operations, LLC i en finansieringsrunda omfattande $800m i Klarna Holding AB, som efter rundan värderas till $6,7mdr.

Rundan leddes av Sequoia och inkluderade bland annat befintliga investerare såsom grundarna, Bestseller, Silver Lake och Commonwealth Bank of Australia, samt de nya investerarna Mubadala Investment Company och Canada Pension Plan Investment Board.

Vinges team bestod av Christina Kokko, Joacim Rydergård och Vilhelm Rondahl (M&A) och Emma Stuart-Beck och Henrik Schön (Financial Services).

Relaterat

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026