Uppdrag

Vinge biträder SBB i budpliktsbudet på Amasten

Vinge biträder Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”) i samband med budpliktsbudet till aktieägarna i Amasten Fastighets AB (publ)

Vederlaget i erbjudandet är kontant och värderar Amasten till cirka 10 miljarder kronor. SBB är Nordens största fastighetsbolag inom social infrastruktur. SBB äger en fastighetsportfölj med tillgångar i Sverige, Norge, Finland och Danmark med ett marknadsvärde om 125,0 miljarder kronor per 30 september 2021.

Vinges team består av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Joel Magnusson, Olof Löfvenberg, Johannes Akyol, Johan Wahlbom och Cornelia Medrek.

 

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026