Uppdrag

Vinge biträder Posten Norge vid försäljning av Frigoscandia

19 november 2021 M&A

Vinge biträder Posten Norge vid försäljning av det helägda dotterbolaget Frigoscandia till tyska Mutares. Frigoscandia är marknadsledande inom tempererad logistik i Sverige och har ett internationellt nätverk i Sverige, Danmark, Finland, Holland, Frankrike och Norge.

Koncernen omsätter ca 2,5 miljarder kr och har ca 1000 anställda. Transaktionen är villkorad av sedvanligt konkurrensgodkännande.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Desirée Hagenfeldt, Viktor Lennartsson,Klara Lundquist och Cathrin Larsson.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye Aktiebolag (publ) vid bolagets första obligationsemission om 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt Smart Eye Aktiebolag (publ) (”Smart Eye”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda seniora obligationer om 300 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
12 december 2025

Vinge företräder Nordstjernan i samband med investeringen i Circura Group

Vinge har företrätt Nordstjernan i samband med investeringen i nyetablerade Circura Group.
12 december 2025

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025