Uppdrag

Vinge biträder Opus i samband med budet från Ograi

Ograi BidCo AB har lämnat ett erbjudande till aktieägarna i Opus Group AB (publ) att överlåta samtliga deras aktier i Opus till Ograi.

Erbjudandet värderar Opus till cirka 2 250 miljoner kronor. Vinge biträder Opus.

Vinges team leds av Erik Sjöman och Anders Strid.

Relaterat

Vinge företräder EQT AB vid dess samgående med Coller Capital

Vinge företräder EQT AB vid dess förvärv av Coller Capital, ett globalt bolag inom secondaries med närmare 50 USD miljarder i förvaltat kapital från institutionella, private wealth och försäkringsrelaterade kunder.
22 januari 2026

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026