Uppdrag

Vinge biträder Opus Group vid emission av obligationslån

Opus Group AB (publ) (”Opus”) har emitterat ett icke-säkerställt obligationslån om 500 MSEK med en löptid om fyra år på den nordiska marknaden.

Obligationslånet, med ett rambelopp om 800 MSEK, löper med en rörlig ränta om STIBOR 3m + 375 räntepunkter och har slutligt förfall i maj 2022. Emissionslikviden kommer huvudsakligen att användas till refinansiering av Opus utestående obligation om 500 MSEK med slutligt förfall den 20 november 2018 (ISIN: SE0005556834). Opus kommer att ansöka om notering av obligationslånet på Nasdaq Stockholm.

Vinges team utgörs av Anders Strid, Yohanna Öhrnegård och Lina André.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026