Uppdrag

Vinge biträder Opus Group vid emission av obligationslån

Opus Group AB (publ) (”Opus”) har emitterat ett icke-säkerställt obligationslån om 500 MSEK med en löptid om fyra år på den nordiska marknaden.

Obligationslånet, med ett rambelopp om 800 MSEK, löper med en rörlig ränta om STIBOR 3m + 375 räntepunkter och har slutligt förfall i maj 2022. Emissionslikviden kommer huvudsakligen att användas till refinansiering av Opus utestående obligation om 500 MSEK med slutligt förfall den 20 november 2018 (ISIN: SE0005556834). Opus kommer att ansöka om notering av obligationslånet på Nasdaq Stockholm.

Vinges team utgörs av Anders Strid, Yohanna Öhrnegård och Lina André.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026