Uppdrag

Vinge biträder O2 i samband med dess ansökan om notering på börsen

9 mars 2010

Vinge biträder vindkraftbolaget O2 Vind AB i samband med bolagets ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm med beräknad första handelsdag den 22 mars 2010. I samband med börsnoteringen genomförs en nyemission om lägst 950 MSEK och högst 1.150 MSEK. SEB Enskilda och Swedbank Markets är Joint Lead Managers och Book Runners i erbjudandet. Vinge biträder även i arbetet med den omstrukturering av O2:s legala struktur som kommer att ske innan O2:s aktier upptas till handel. Vinge har vidare biträtt O2 i samband med förhandling av låneavtal om 2,4 mdr SEK med ett nordiskt bankkonsortium bestående av DnB NOR, SEB och Swedbank.

Vinges team består primärt av Lena Almefelt, Petter Alberts, Fredrik Stjernström, Helena Backlund, Christian Johansson, Johan Cederblad, Kimmie Johansson och Andreas Wirén. I arbetet med lånefinansieringen består Vinges team primärt av Mikael Ståhl, Christian Johansson och Ulrica Åkesson.

Relaterat

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025