Uppdrag

Vinge biträder O2 i samband med dess ansökan om notering på börsen

9 mars 2010

Vinge biträder vindkraftbolaget O2 Vind AB i samband med bolagets ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm med beräknad första handelsdag den 22 mars 2010. I samband med börsnoteringen genomförs en nyemission om lägst 950 MSEK och högst 1.150 MSEK. SEB Enskilda och Swedbank Markets är Joint Lead Managers och Book Runners i erbjudandet. Vinge biträder även i arbetet med den omstrukturering av O2:s legala struktur som kommer att ske innan O2:s aktier upptas till handel. Vinge har vidare biträtt O2 i samband med förhandling av låneavtal om 2,4 mdr SEK med ett nordiskt bankkonsortium bestående av DnB NOR, SEB och Swedbank.

Vinges team består primärt av Lena Almefelt, Petter Alberts, Fredrik Stjernström, Helena Backlund, Christian Johansson, Johan Cederblad, Kimmie Johansson och Andreas Wirén. I arbetet med lånefinansieringen består Vinges team primärt av Mikael Ståhl, Christian Johansson och Ulrica Åkesson.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025