Uppdrag

Vinge biträder Nytida vid sammangående med Solhagagruppen.

25 januari 2016

Vinge biträder Nytida, som är en del av Ambea, vid sammangående med Solhagagruppen.

Nytida har för avsikt att gå samman med Solhagagruppen. Nytida och Solhagagruppen har lång erfarenhet och expertis inom stöd till personer med funktionsnedsättning och Solhagagruppen är specialiserad inom neuropsykiatriska och psykiatriska funktionsnedsättningar samt utvecklingsstörning. Både Nytida och Solhagagruppen finns i stora delar av Sverige med verksamhet inom boende, skola, korttidsboende och dagliga verksamheter. Solhagagruppen finns även i Norge.

Transaktionens slutförande är villkorat av godkännande från konkurrensmyndighet.

Vinges team bestod av bland andra delägarna Christina Kokko, Jonas Johansson, Louise Brorson Salomon och Marcus Glader, samt biträdande juristerna Linda Sengul, Maria Dahlin, Albert Wållgren, Anna-Maria Terzi, Emil Fahlén Godö och Anne Wijkman. 

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026