Uppdrag

Vinge biträder Nytida vid sammangående med Solhagagruppen.

25 januari 2016

Vinge biträder Nytida, som är en del av Ambea, vid sammangående med Solhagagruppen.

Nytida har för avsikt att gå samman med Solhagagruppen. Nytida och Solhagagruppen har lång erfarenhet och expertis inom stöd till personer med funktionsnedsättning och Solhagagruppen är specialiserad inom neuropsykiatriska och psykiatriska funktionsnedsättningar samt utvecklingsstörning. Både Nytida och Solhagagruppen finns i stora delar av Sverige med verksamhet inom boende, skola, korttidsboende och dagliga verksamheter. Solhagagruppen finns även i Norge.

Transaktionens slutförande är villkorat av godkännande från konkurrensmyndighet.

Vinges team bestod av bland andra delägarna Christina Kokko, Jonas Johansson, Louise Brorson Salomon och Marcus Glader, samt biträdande juristerna Linda Sengul, Maria Dahlin, Albert Wållgren, Anna-Maria Terzi, Emil Fahlén Godö och Anne Wijkman. 

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025