Uppdrag

Vinge biträder Nordea och SEB i samband med noteringen av Better Collective på Nasdaq Stockholm

Vinge biträder Nordea Bank AB (publ) och Skandinaviska Enskilda Banken (publ) som är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners i samband med noteringen av Better Collective A/S – en av de ledande affiliate-aktörerna på den europeiska iGaming-marknaden – på Nasdaq Stockholm.

Ett prospekt offentliggjordes den 28 maj 2018 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm är 8 juni 2018. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 756 miljoner kronor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.
 
Vinges team består huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, David Andersson, Amanda Knutsson, Rikard Lindahl och Stephanie Stiernstedt.

Relaterat

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.
30 januari 2025

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.
24 januari 2025

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i försäljningen av aktier i Marshall Group

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i samband med försäljningen av aktier i Marshall Group AB (publ) (”Marshall Group”) till HongShan Group, tidigare känt som Sequoia China. Marshall-familjen kommer fortsatt att vara ägare i Marshall Group.
24 januari 2025