Uppdrag

Vinge biträder Nordea och SEB i samband med noteringen av Better Collective på Nasdaq Stockholm

Vinge biträder Nordea Bank AB (publ) och Skandinaviska Enskilda Banken (publ) som är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners i samband med noteringen av Better Collective A/S – en av de ledande affiliate-aktörerna på den europeiska iGaming-marknaden – på Nasdaq Stockholm.

Ett prospekt offentliggjordes den 28 maj 2018 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm är 8 juni 2018. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 756 miljoner kronor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.
 
Vinges team består huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, David Andersson, Amanda Knutsson, Rikard Lindahl och Stephanie Stiernstedt.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026