Uppdrag

Vinge biträder Nordea och SEB i samband med noteringen av Better Collective på Nasdaq Stockholm

Vinge biträder Nordea Bank AB (publ) och Skandinaviska Enskilda Banken (publ) som är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners i samband med noteringen av Better Collective A/S – en av de ledande affiliate-aktörerna på den europeiska iGaming-marknaden – på Nasdaq Stockholm.

Ett prospekt offentliggjordes den 28 maj 2018 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm är 8 juni 2018. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 756 miljoner kronor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.
 
Vinges team består huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, David Andersson, Amanda Knutsson, Rikard Lindahl och Stephanie Stiernstedt.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025