Uppdrag

Vinge biträder Nordea och SEB i samband med noteringen av Better Collective på Nasdaq Stockholm

Vinge biträder Nordea Bank AB (publ) och Skandinaviska Enskilda Banken (publ) som är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners i samband med noteringen av Better Collective A/S – en av de ledande affiliate-aktörerna på den europeiska iGaming-marknaden – på Nasdaq Stockholm.

Ett prospekt offentliggjordes den 28 maj 2018 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm är 8 juni 2018. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 756 miljoner kronor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.
 
Vinges team består huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, David Andersson, Amanda Knutsson, Rikard Lindahl och Stephanie Stiernstedt.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025

Vinge företräder Valcon vid förvärvet av Bricobomba

Bricobomba AB är ett svenskt företag med expertis inom data och AI. Förvärvet kommer att stärka Valcons kapacitet i Norden och ytterligare utöka företagets förmåga att leverera heltäckande data- och AI-baserade tjänster på paneuropeisk nivå.
5 december 2025