Uppdrag

Vinge biträder Nordea och SEB i samband med noteringen av Better Collective på Nasdaq Stockholm

Vinge biträder Nordea Bank AB (publ) och Skandinaviska Enskilda Banken (publ) som är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners i samband med noteringen av Better Collective A/S – en av de ledande affiliate-aktörerna på den europeiska iGaming-marknaden – på Nasdaq Stockholm.

Ett prospekt offentliggjordes den 28 maj 2018 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm är 8 juni 2018. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till cirka 756 miljoner kronor, under antagande att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.
 
Vinges team består huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Erik Sjöman, David Andersson, Amanda Knutsson, Rikard Lindahl och Stephanie Stiernstedt.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026