Uppdrag

Vinge biträder NatWest Markets i samband med värdepapperisering av säkerställda företagslån

19 maj 2021 Bank och finans

Vinge har biträtt NatWest Markets N.V. som senior långivare med att, i samarbete med bland andra ledningen för DBT Capital AB och dess dotterbolag (”DBT”) och DBT:s juridiska rådgivare, strukturera, dokumentera och genomföra en värdepapperisering av säkerställda företagslån till små och medelstora företag (SME) utgivna av DBT. I samband med värdepapperiseringen ingick DBT ett finansieringsavtal med NatWest Markets som senior långivare till ett värde om upp till SEK 1.000.000.000.

DBT är en svensk privat långivare som är registrerat som finansiellt institut hos Finansinspektionen och som erbjuder företagsfinansiering och företagslån för SME i Sverige.

Transaktionen utförs och rapporteras i enlighet med värdepapperiseringsförordningen från EU (Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2017/2402 av den 12 december 2017).

Vinges team bestod huvudsakligen av ansvarig delägare Albert Wållgren tillsammans med biträdande juristerna Lionardo Ojeda, Paulina Malmberg, Seyran Sahin, Axel Jansson, Elin Samara och Rebecka Målquist.

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026