Uppdrag

Vinge biträder NatWest Markets i samband med värdepapperisering av säkerställda företagslån

19 maj 2021 Bank och finans

Vinge har biträtt NatWest Markets N.V. som senior långivare med att, i samarbete med bland andra ledningen för DBT Capital AB och dess dotterbolag (”DBT”) och DBT:s juridiska rådgivare, strukturera, dokumentera och genomföra en värdepapperisering av säkerställda företagslån till små och medelstora företag (SME) utgivna av DBT. I samband med värdepapperiseringen ingick DBT ett finansieringsavtal med NatWest Markets som senior långivare till ett värde om upp till SEK 1.000.000.000.

DBT är en svensk privat långivare som är registrerat som finansiellt institut hos Finansinspektionen och som erbjuder företagsfinansiering och företagslån för SME i Sverige.

Transaktionen utförs och rapporteras i enlighet med värdepapperiseringsförordningen från EU (Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2017/2402 av den 12 december 2017).

Vinges team bestod huvudsakligen av ansvarig delägare Albert Wållgren tillsammans med biträdande juristerna Lionardo Ojeda, Paulina Malmberg, Seyran Sahin, Axel Jansson, Elin Samara och Rebecka Målquist.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026