Uppdrag

Vinge biträder NatWest Markets i samband med värdepapperisering av säkerställda företagslån

19 maj 2021 Bank och finans

Vinge har biträtt NatWest Markets N.V. som senior långivare med att, i samarbete med bland andra ledningen för DBT Capital AB och dess dotterbolag (”DBT”) och DBT:s juridiska rådgivare, strukturera, dokumentera och genomföra en värdepapperisering av säkerställda företagslån till små och medelstora företag (SME) utgivna av DBT. I samband med värdepapperiseringen ingick DBT ett finansieringsavtal med NatWest Markets som senior långivare till ett värde om upp till SEK 1.000.000.000.

DBT är en svensk privat långivare som är registrerat som finansiellt institut hos Finansinspektionen och som erbjuder företagsfinansiering och företagslån för SME i Sverige.

Transaktionen utförs och rapporteras i enlighet med värdepapperiseringsförordningen från EU (Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2017/2402 av den 12 december 2017).

Vinges team bestod huvudsakligen av ansvarig delägare Albert Wållgren tillsammans med biträdande juristerna Lionardo Ojeda, Paulina Malmberg, Seyran Sahin, Axel Jansson, Elin Samara och Rebecka Målquist.

Relaterat

Vinge har företrätt Verisure i samband med dess börsnotering på Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Verisure plc (“Verisure”) i samband med dess börsnotering på Nasdaq Stockholm. Efter att prospektet publicerades den 29 september 2025 inleddes handeln i Verisures aktier idag den 8 oktober 2025.
8 oktober 2025

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025