Uppdrag

Vinge biträder Latour-Gruppen Aktiebolag i samband med dess av förvärv Caljan Rite-Hite ApS

2 december 2019 M&A

Vinge har biträtt Latour-Gruppen Aktiebolag, ett dotterbolag till Investmentaktiebolaget Latour, i samband med dess förvärv av det danska bolaget Caljan Rite-Hite ApS (”Caljan”).

Caljan är en ledande leverantör av automationsteknologi för pakethantering inom logistiksektorn och e-handel. Caljan har sitt huvudkontor i Danmark och dotterbolag i Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Lettland och USA.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Pauli, Frida Bergqvist och Jenny Sandlund (M&A) samt Anna Palmérus och Victoria Gunnerek (konkurrensrätt).”

 

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026