Uppdrag

Vinge biträder Latour-Gruppen Aktiebolag i samband med dess av förvärv Caljan Rite-Hite ApS

2 december 2019 M&A

Vinge har biträtt Latour-Gruppen Aktiebolag, ett dotterbolag till Investmentaktiebolaget Latour, i samband med dess förvärv av det danska bolaget Caljan Rite-Hite ApS (”Caljan”).

Caljan är en ledande leverantör av automationsteknologi för pakethantering inom logistiksektorn och e-handel. Caljan har sitt huvudkontor i Danmark och dotterbolag i Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Lettland och USA.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Pauli, Frida Bergqvist och Jenny Sandlund (M&A) samt Anna Palmérus och Victoria Gunnerek (konkurrensrätt).”

 

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026