Uppdrag

Vinge biträder Latour-Gruppen Aktiebolag i samband med dess av förvärv Caljan Rite-Hite ApS

2 december 2019 M&A

Vinge har biträtt Latour-Gruppen Aktiebolag, ett dotterbolag till Investmentaktiebolaget Latour, i samband med dess förvärv av det danska bolaget Caljan Rite-Hite ApS (”Caljan”).

Caljan är en ledande leverantör av automationsteknologi för pakethantering inom logistiksektorn och e-handel. Caljan har sitt huvudkontor i Danmark och dotterbolag i Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Lettland och USA.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Pauli, Frida Bergqvist och Jenny Sandlund (M&A) samt Anna Palmérus och Victoria Gunnerek (konkurrensrätt).”

 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025