Uppdrag

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av LRF Konsult AB

13 mars 2018 Arbetsrätt

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av en majoritet av deras konsultverksamhet i LRF Konsult AB.

 LRF Konsult har 75 000 småföretagare som kunder och 130 kontor runtom i landet, och hade senast en omsättning på cirka en miljard kronor. Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag kommer fortsatt vara minoritetsägare och inneha cirka en fjärdedel av aktierna. Förvärvet är villkorat av Konkurrensverkets godkännande.

Vinges team bestod i huvudsak av ansvarig delägare Christina Kokko samt delägare Eva Fredrikson och Carl Johan af Petersens och biträdande juristerna Alex Miler,Marith Welin-Berger,Malin Malm Waerme och Christoffer Nordin.

Relaterat

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.
30 januari 2025

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.
24 januari 2025

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i försäljningen av aktier i Marshall Group

Vinge företräder majoritetsaktieägarna Altor, Telia Company, Time For Growth och Zenith VC i samband med försäljningen av aktier i Marshall Group AB (publ) (”Marshall Group”) till HongShan Group, tidigare känt som Sequoia China. Marshall-familjen kommer fortsatt att vara ägare i Marshall Group.
24 januari 2025