Uppdrag

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av LRF Konsult AB

13 mars 2018 Arbetsrätt

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av en majoritet av deras konsultverksamhet i LRF Konsult AB.

 LRF Konsult har 75 000 småföretagare som kunder och 130 kontor runtom i landet, och hade senast en omsättning på cirka en miljard kronor. Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag kommer fortsatt vara minoritetsägare och inneha cirka en fjärdedel av aktierna. Förvärvet är villkorat av Konkurrensverkets godkännande.

Vinges team bestod i huvudsak av ansvarig delägare Christina Kokko samt delägare Eva Fredrikson och Carl Johan af Petersens och biträdande juristerna Alex Miler,Marith Welin-Berger,Malin Malm Waerme och Christoffer Nordin.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026