Uppdrag

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av LRF Konsult AB

13 mars 2018 Arbetsrätt

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av en majoritet av deras konsultverksamhet i LRF Konsult AB.

 LRF Konsult har 75 000 småföretagare som kunder och 130 kontor runtom i landet, och hade senast en omsättning på cirka en miljard kronor. Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag kommer fortsatt vara minoritetsägare och inneha cirka en fjärdedel av aktierna. Förvärvet är villkorat av Konkurrensverkets godkännande.

Vinges team bestod i huvudsak av ansvarig delägare Christina Kokko samt delägare Eva Fredrikson och Carl Johan af Petersens och biträdande juristerna Alex Miler,Marith Welin-Berger,Malin Malm Waerme och Christoffer Nordin.

Relaterat

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026