Uppdrag

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av LRF Konsult AB

13 mars 2018 Arbetsrätt

Vinge biträder Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag vid försäljning av en majoritet av deras konsultverksamhet i LRF Konsult AB.

 LRF Konsult har 75 000 småföretagare som kunder och 130 kontor runtom i landet, och hade senast en omsättning på cirka en miljard kronor. Lantbrukarnas Ekonomi-Aktiebolag kommer fortsatt vara minoritetsägare och inneha cirka en fjärdedel av aktierna. Förvärvet är villkorat av Konkurrensverkets godkännande.

Vinges team bestod i huvudsak av ansvarig delägare Christina Kokko samt delägare Eva Fredrikson och Carl Johan af Petersens och biträdande juristerna Alex Miler,Marith Welin-Berger,Malin Malm Waerme och Christoffer Nordin.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026