Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Water Proof Diving International

8 september 2022 M&A

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av 93% av aktierna i Water Proof Diving International.

Bolaget är en ledande leverantör av avancerade torr- och våtdräkter till professionella dykare med kunder bl.a. inom militär- och räddningstjänst.

Bolaget är baserat i Partille och omsätter ca. 90 MSEK med god lönsamhet.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Iiris Ikkelä, Sophie Böje, Emil Lindwall, Sam Fakhraie Ardekani samt Axel Lennartsson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025