Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Water Proof Diving International

8 september 2022 M&A

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av 93% av aktierna i Water Proof Diving International.

Bolaget är en ledande leverantör av avancerade torr- och våtdräkter till professionella dykare med kunder bl.a. inom militär- och räddningstjänst.

Bolaget är baserat i Partille och omsätter ca. 90 MSEK med god lönsamhet.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Iiris Ikkelä, Sophie Böje, Emil Lindwall, Sam Fakhraie Ardekani samt Axel Lennartsson.

Relaterat

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026