Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Water Proof Diving International

8 september 2022 M&A

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av 93% av aktierna i Water Proof Diving International.

Bolaget är en ledande leverantör av avancerade torr- och våtdräkter till professionella dykare med kunder bl.a. inom militär- och räddningstjänst.

Bolaget är baserat i Partille och omsätter ca. 90 MSEK med god lönsamhet.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Iiris Ikkelä, Sophie Böje, Emil Lindwall, Sam Fakhraie Ardekani samt Axel Lennartsson.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026