Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av VP Metall

9 december 2020 M&A

Vinge har biträtt Lagercrantz Group AB vid förvärvet av det norska bolaget VP Metall AS, som är en marknadsledare inom elförbindning för primärt högspänningsapplikationer baserade på så kallade detonationspressningar.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026