Uppdrag

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av aktier i Libra-Plast

14 maj 2021 M&A

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av 75% av aktierna i norska Libra-Plast, som är marknadsledande inom dörrar, luckor och förvaringsenheter av högsta kvalitet till denmarina industrin. Libra-Plast omsatte cirka 177 MNOK år 2020 med ett EBITA på cirka 28 MNOK.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad och Stina Bengtsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026