Uppdrag

Vinge biträder J.P. Morgan i samband med SAS konvertibelemission om 1,60 miljarder kronor

22 mars 2010

Vinge har biträtt J.P. Morgan Securities Ltd (”J.P. Morgan”) i frågor relaterade till svensk rätt i samband med SAS AB:s (publ) riktade emission av konvertibler om cirka 1,60 miljarder kronor. J.P. Morgan agerar sole bookrunner i samband med erbjudandet. Konvertiblerna har marknadsförts främst mot europeiska institutionella investerare som är specialiserade på sådana instrument. Förutsatt att ett antal villkor uppfylls, däribland att SAS årsstämma bemyndigar styrelsen att besluta om emission av konvertibler samt att årsstämman godkänner den sedan tidigare offentliggjorda företrädesemissionen, kommer konvertiblerna att vara konverteringsbara till nya stamaktier.

Vinges team bestod av Rikard Stenberg, Johan Thiman och Mattias Schömer.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026