Uppdrag

Vinge biträder Industrifonden i samband investering i MinervaX

16 december 2020 Arbetsrätt Immaterialrätt M&A

Vinge har biträtt Industrifonden i samband med dess investering i MinervaX. MinervaX utvecklar ett vaccin mot streptokocker och tar i samband med finansieringsrundan in total 47,4 MEUR från ett syndikat bestående av Industrifonden, Sanofi Ventures, Wellington Partners och Adjuvant Capital.

Vinges team bestod av Johan Larsson, Sara Strandberg och Stojan Arnerstål.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom (tidigare Klarna Checkout), en snabbväxande aktör inom digital handel. Partnerskapet gör det möjligt för Resurs att accelerera sin strategiska utveckling genom att erbjuda en checkout till sina handlare, baserad på Kustoms marknadsledande infrastruktur.
25 mars 2026