Uppdrag

Vinge biträder HH Ferries

21 september 2018 EU‑ och konkurrensrätt

Vinge har biträtt HH Ferries i en talan inför EU-tribunalen i Luxemburg i ett ärende om statligt stöd huvudsakligen i form av statliga garantier.

Tribunalen bifaller HH Ferries talan bl.a. avseende Kommissionens bristande granskning av belopps- och tidsbegränsning samt av stödåtgärdernas proportionalitet och nödvändighet och ogiltigförklarar Kommissionens beslut. 
 
Vinges team bestod huvudsakligen av Martin Johansson vid Brysselkontoret samt Rikard Azelius och Pär Remnelid vid Skånekontoret.
 

Relaterat

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026