Uppdrag

Vinge biträder Hexatronic vid förvärv av Opternus GmbH

25 oktober 2018 M&A

Vinge biträder Hexatronic Group AB (publ), noterat på Nasdaq Stockholm mid-cap, i samband med förvärvet av samtliga aktier i det tyska fiberoptikbolaget Opternus GmbH.

Opternus är marknadsledare inom försäljning och service av fibersvetsar och mätutrustning på den snabbt tyska marknaden för fiberoptisk utrustning. Köpeskillingen uppgår till 10 miljoner euro på kassa- och skuldfri basis samt en tilläggsköpeskilling om maximalt motsvarande 2,7 miljoner euro. Köpeskillingen erläggs med 9 miljoner euro kontant och 1 miljon euro i nyemitterade aktier i Hexatronic. Tillträdet, som är förenat med sedvanliga villkor, förväntas ske inom kort.

Vinges team har huvudsakligen utgjort av ansvarig delägare Anders Strid, Wibeke Sorling och bolagsassistenten Camilla Andersson. Vidare har ALP Rechtsanwälte genom Dr. Sven Oksaar agerat lokalt ombud.
 

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026