Uppdrag

Vinge biträder Hexatronic vid förvärv av ICT

2 november 2016

Vinge har biträtt Hexatronic Group AB (publ), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med förvärvet av samtliga aktier i ICT Education AB. ICT bedriver verksamhet med utbildningar inom fiber- och kopparteknik och kommer att utgöra grunden för Hexatronics nya affärsområde Utbildning vilket blir en viktig del i Hexatronics internationella expansion. Köpeskillingen erläggs dels i kontanter, dels i Hexatronicaktier genom en apportemission. Vidare kan en tilläggsköpeskilling utgå vilken baseras på ICT:s resultat de kommande två åren.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av Anders Strid och Daniel Lennartsson.

Relaterade nyheter

Vinge har företrätt CTEK i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt CTEK AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission, vilken tillför CTEK cirka 350 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
29 mars 2023

Vinge har företrätt VNV Global i samband en företrädesemission

Vinge har företrätt VNV Global i samband med en fullt säkerställd företrädesemission om cirka 328 miljoner kronor.
29 mars 2023

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023