Uppdrag

Vinge biträder Hexatronic i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

11 december 2015

Nasdaq Stockholms bolagskommitté har godkänt Hexatronic Group AB:s ansökan om notering på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 11 december 2015 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm bedöms vara den 18 december 2015. Hexatronic är en svensk innovativ teknikkoncern specialiserad inom fiberkommunikation som levererar produkter och lösningar för optiska fibernät och tillhandahåller ett komplett sortiment av passiv infrastruktur. Fiberlösningar för mobiltelefonnät, aktiva komponenter och undervattenskabel är ytterligare delar som ryms inom koncernens verksamhet.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Frida Bäckegren, Frida Mattsson och Natalie Bäck samt Victor Ericsson som biträtt med skattefrågor.

Relaterat

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023

Vinge har rådgivit The Weir Group i samband med dess förvärv av Sentiantechnologies AB ("Sentian")

The Weir Group, ett globalt och världsledande företag inom gruvteknologi, har förvärvat 100% av aktierna i Sentian, en Sverigebaserad utvecklare av AI-lösningar som optimerar processer rörande mineralbearbetning.
23 november 2023

Vinge har biträtt CDPQ i samband med en investering i Northvolt

Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ) har investerat 150 miljoner USD i Northvolt genom ett konvertibelt lån. Investeringen kommer användas för att finansiera byggandet av den nya batterifabriken Northvolt Six i Québec. När fabriken är färdigställd kommer den ha en årlig produktionskapacitet på upp till 60 GWh.
21 november 2023