Uppdrag

Vinge biträder Hexatronic i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

11 december 2015

Nasdaq Stockholms bolagskommitté har godkänt Hexatronic Group AB:s ansökan om notering på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 11 december 2015 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm bedöms vara den 18 december 2015. Hexatronic är en svensk innovativ teknikkoncern specialiserad inom fiberkommunikation som levererar produkter och lösningar för optiska fibernät och tillhandahåller ett komplett sortiment av passiv infrastruktur. Fiberlösningar för mobiltelefonnät, aktiva komponenter och undervattenskabel är ytterligare delar som ryms inom koncernens verksamhet.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Frida Bäckegren, Frida Mattsson och Natalie Bäck samt Victor Ericsson som biträtt med skattefrågor.

Relaterat

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025