Uppdrag

Vinge biträder Heda Security vid förvärv av Syd Stängsel

1 september 2021 M&A

Vinge har biträtt Heda Security AB, ett portföljbolag till Helix Kapital, vid förvärv av aktierna i Sydstängsel i Helsingborg AB.

Genom förvärvet stärker Heda ytterligare positionen som Sveriges största och enda rikstäckande företag inom områdessäkerhet.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Gustav Persson och Gunilla Nyman.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026