Uppdrag

Vinge biträder HealthCap vid investering i Elsa Science

5 november 2021 M&A

Vinge har biträtt HealthCap vid investering i Elsa Science, som utvecklar en app som hjälper patienter med ledgångsreumatism att få en skräddarsydd behandling.

Finansieringsrundan leds av HealthCap och därutöver deltar bl.a. befintliga investerare som det finska riskkapitalbolaget Inventure, Crowberry Capital från Island, Norrsken VC och holländska Noaber.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Stina Bengtsson, Hannah Kajlinger och Lisa Hörnqvist.

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025