Uppdrag

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med förvärv av majoriteten av aktierna i NN07

1 september 2016

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med förvärv av majoriteten av aktierna i NN07. NN07 är ett internationellt klädmärke för män inom premium casual segmentet. Bolagets grundare och nuvarande ägare kommer att kvarstå som minoritetsägare.

Vinges team bestod av delägare Jonas Johansson och bland andra biträdande juristerna Albert Wållgren, Linn Adelwald och Samra Baytar.

Relaterat

Vinge företräder EQT i samband med försäljningen av Eton

Vinge har företrätt EQT VII i samband med försäljningen av Eton till ett konsortium av privata investerare.
1 juli 2025

Vinge företräder Triton vid förvärvet av Prenax

Vinge har företrätt Triton Small Mid Cap Fund II i samband med förvärvet av Prenax från LBO France och vissa minoritetsägare.
1 juli 2025

Vinge biträder Impilo vid etableringen av Impilo Healthcare

Vinge har biträtt Impilo med regulatorisk rådgivning vid etableringen av Impilo Healthcare. Fonden kommer att ha kapitalåtaganden om 700 miljoner euro.
1 juli 2025