Uppdrag

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med förvärv av majoriteten av aktierna i NN07

1 september 2016

Vinge has advised Fidelio Capital in connection with the acquisition of the majority of the shares in NN07.

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med förvärv av majoriteten av aktierna i NN07. NN07 är ett internationellt klädmärke för män inom premium casual segmentet. Bolagets grundare och nuvarande ägare kommer att kvarstå som minoritetsägare.

Vinges team bestod av delägare Jonas Johansson och bland andra biträdande juristerna Albert Wållgren, Linn Adelwald och Samra Baytar.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026