Uppdrag

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med att Nordic Capital investerar i Greenfood

11 december 2015

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med att Nordic Capital förvärvar majoriteten av aktierna i Greenfood-gruppen (“Greenfood”), en ledande leverantör på den attraktiva marknaden för hälsosam mat (frukt, grönsaker och sallader) i Norden. Greenfood har en omsättning om SEK 3,9 miljarder, cirka 700 anställda och huvudkontor i Helsingborg. Greenfood ägs för närvarande av ledande befattningshavare, ledningsgruppen och det svenska familjeägda investmentbolaget Fidelio Capital. Efter transaktionen kommer dessa parter att kvarstå som delägare tillsammans med Nordic Capital som huvudägare. Nordic Capitals förvärv är villkorat av godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter.

Vinges team har bestått av delägare Jonas Bergström och Jonas Johansson tillsammans med bland andra biträdande juristerna Maria Dahlin, Samra Baytar, Manne Bergström och Karl Samuelsson samt projektassistenterna Anna Hellof och Josefine Malm.

Relaterat

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026