Uppdrag

Vinge biträder EQT IX i samband med förvärvet av Parexel

14 december 2021 EU‑ och konkurrensrätt

Vinge har biträtt EQT IX i frågor rörande konkurrensrättslig koncentrationskontroll i samband med EQT IX:s och Goldman Sachs Asset Managements förvärv av Parexel från Pamplona Capital Management för USD 8,5 miljarder.

Parexel erbjuder biofarmaceutiska outsourcingtjänster rörande kliniska studier i fas I-IV.
Förvärvet anmäldes till konkurrensmyndigheter i ett antal jurisdiktioner jorden runt inklusive till den Europeiska kommissionen. Vinges team bestod huvudsakligen av Emma Johansson, Johan Wahlbom, Victoria Fredén och Jesper Ekman.

Relaterat

Vinge har biträtt ledningen i atNorth i samband med försäljningen av atNorth till CPP Investments och Equinix

Vinge har biträtt ledningen för atNorth vid försäljningen av atNorth till Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) och Equinix (EMEA) Management, Inc. från Partners Group och minoritetsägarna.
2 mars 2026

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026