Uppdrag

Vinge biträder EQT IX i samband med förvärvet av Parexel

14 december 2021 EU‑ och konkurrensrätt

Vinge har biträtt EQT IX i frågor rörande konkurrensrättslig koncentrationskontroll i samband med EQT IX:s och Goldman Sachs Asset Managements förvärv av Parexel från Pamplona Capital Management för USD 8,5 miljarder.

Parexel erbjuder biofarmaceutiska outsourcingtjänster rörande kliniska studier i fas I-IV.
Förvärvet anmäldes till konkurrensmyndigheter i ett antal jurisdiktioner jorden runt inklusive till den Europeiska kommissionen. Vinges team bestod huvudsakligen av Emma Johansson, Johan Wahlbom, Victoria Fredén och Jesper Ekman.

Relaterat

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026