Uppdrag

Vinge biträder energiteknikbolaget Flower i samband med kreditfaciliteter från Norion Bank

27 mars 2024

Vinge biträder det expansiva energiteknikbolaget Flower i samband med ingåendet av kreditfaciliteter med Norion Bank. Flower grundades 2020 och har på kort tid blivit Sveriges ledande aktör inom batterilagring och s.k. BESS (Battery Energy Storage Systems). Med sikte på snabb expansion mot utvalda europeiska marknader definieras Flowers resa av att kombinera banbrytande teknik med flexibla tillgångar, vilket möjliggör för samhällen drivna av hållbar energi.

Medlen från kreditfaciliteterna ska användas till att, bland annat, finansiera Flowers framtida investeringar och expansion. Flower har siktet på en fortsatt expansion globalt, även om det aktuella tillskottet ska gå till att stärka positionen på den svenska marknaden.

Vinges team bestod av Albert Wållgren och Jolinn Uhlin.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026