Uppdrag

Vinge biträder energiteknikbolaget Flower i samband med kreditfaciliteter från Norion Bank

27 mars 2024

Vinge biträder det expansiva energiteknikbolaget Flower i samband med ingåendet av kreditfaciliteter med Norion Bank. Flower grundades 2020 och har på kort tid blivit Sveriges ledande aktör inom batterilagring och s.k. BESS (Battery Energy Storage Systems). Med sikte på snabb expansion mot utvalda europeiska marknader definieras Flowers resa av att kombinera banbrytande teknik med flexibla tillgångar, vilket möjliggör för samhällen drivna av hållbar energi.

Medlen från kreditfaciliteterna ska användas till att, bland annat, finansiera Flowers framtida investeringar och expansion. Flower har siktet på en fortsatt expansion globalt, även om det aktuella tillskottet ska gå till att stärka positionen på den svenska marknaden.

Vinges team bestod av Albert Wållgren och Jolinn Uhlin.

Relaterat

Vinge har biträtt HealthCap vid etableringen av HealthCap IX

HealthCap IX har hållit sin final closing och har rest kapitalåtaganden som överträffar fondens target från en diversifierad investerarbas bestående av etablerade institutioner, pensionsfonder och välrenommerade investerare inom life science-sektorn. Det starka intresset för fonden speglar fortsatt förtroende för HealthCaps strategi och firmans gedigna track record.
22 augusti 2025

Vinge företräder MAAG Gear vid 18,5 MEUR-refinansiering

Vinge har företrätt MAAG Gear i samband med ingåendet av ett kreditfacilitetsavtal om 18 500 000 EUR med Danske Bank A/S i syfte att bl.a. refinansiera bolagets tidigare lån. MAAG Gear är en ledande tillverkare av högprecisionsväxlar och kugghjulslösningar för cement- och gruvindustrin med ett omfattande produktsortiment och globala eftermarknadstjänster.
21 augusti 2025

Vinge har biträtt Direktronik vid förvärv av Qvintus

Direktronik, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i Qvintus.
19 augusti 2025