Uppdrag

Vinge biträder energiteknikbolaget Flower i samband med kreditfaciliteter från Norion Bank

27 mars 2024

Vinge biträder det expansiva energiteknikbolaget Flower i samband med ingåendet av kreditfaciliteter med Norion Bank. Flower grundades 2020 och har på kort tid blivit Sveriges ledande aktör inom batterilagring och s.k. BESS (Battery Energy Storage Systems). Med sikte på snabb expansion mot utvalda europeiska marknader definieras Flowers resa av att kombinera banbrytande teknik med flexibla tillgångar, vilket möjliggör för samhällen drivna av hållbar energi.

Medlen från kreditfaciliteterna ska användas till att, bland annat, finansiera Flowers framtida investeringar och expansion. Flower har siktet på en fortsatt expansion globalt, även om det aktuella tillskottet ska gå till att stärka positionen på den svenska marknaden.

Vinges team bestod av Albert Wållgren och Jolinn Uhlin.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026