Uppdrag

Vinge biträder D. Carnegie & Co i samband med Blackstones budpliktsbud

27 oktober 2016

Vinge har biträtt D. Carnegie & Co AB (publ) (”D. Carnegie & Co”) i samband med att Blackstone genom Vega Holdco S.à r.l. (”Vega Holdco”) har lämnat ett budpliktsbud till aktieägarna och optionsinnehavarna i D. Carnegie & Co. Vega Holdco erbjuder 100 kronor kontant per A- och B-aktie i D. Carnegie & Co. Erbjudandet värderar D. Carnegie & Co till cirka 7,8 miljarder kronor, baserat på samtliga utestående aktier och optioner i bolaget.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, David Andersson och Sofie Bjärtun.

Relaterat

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026