Uppdrag

Vinge biträder Com Hem i samband med dess ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm

3 juni 2014

Efter offentliggörandet den 23 maj 2014 av avsikten att genomföra en börsnotering har Com Hem Holding AB (publ) (“Com Hem”), en ledande leverantör av tjänster inom tv, bredband och fast telefoni i Sverige, idag offentliggjort ett prospekt och kommunicerat prisintervallet för erbjudandet av Com Hems aktier och dess notering på NASDAQ OMX Stockholm. Vinge biträder Com Hem i samband med noteringen.
 
Bolaget kommer genom erbjudandet att erhålla en bruttolikvid om upp till 6,24 miljarder kronor.
 
Vinges team består huvudsakligen av delägarna Peter Bäärnhielm och Jesper Schönbeck samt biträdande juristerna David Andersson, Joakim Hagberg, Sabina Börjesson, Charlotta Järnstedt och Tora Hansjons.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025