Uppdrag

Vinge biträder Com Hem i samband med dess ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm

3 juni 2014

Efter offentliggörandet den 23 maj 2014 av avsikten att genomföra en börsnotering har Com Hem Holding AB (publ) (“Com Hem”), en ledande leverantör av tjänster inom tv, bredband och fast telefoni i Sverige, idag offentliggjort ett prospekt och kommunicerat prisintervallet för erbjudandet av Com Hems aktier och dess notering på NASDAQ OMX Stockholm. Vinge biträder Com Hem i samband med noteringen.
 
Bolaget kommer genom erbjudandet att erhålla en bruttolikvid om upp till 6,24 miljarder kronor.
 
Vinges team består huvudsakligen av delägarna Peter Bäärnhielm och Jesper Schönbeck samt biträdande juristerna David Andersson, Joakim Hagberg, Sabina Börjesson, Charlotta Järnstedt och Tora Hansjons.

Relaterat

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025