Uppdrag

Vinge biträder Com Hem i samband med dess ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm

3 juni 2014

Efter offentliggörandet den 23 maj 2014 av avsikten att genomföra en börsnotering har Com Hem Holding AB (publ) (“Com Hem”), en ledande leverantör av tjänster inom tv, bredband och fast telefoni i Sverige, idag offentliggjort ett prospekt och kommunicerat prisintervallet för erbjudandet av Com Hems aktier och dess notering på NASDAQ OMX Stockholm. Vinge biträder Com Hem i samband med noteringen.
 
Bolaget kommer genom erbjudandet att erhålla en bruttolikvid om upp till 6,24 miljarder kronor.
 
Vinges team består huvudsakligen av delägarna Peter Bäärnhielm och Jesper Schönbeck samt biträdande juristerna David Andersson, Joakim Hagberg, Sabina Börjesson, Charlotta Järnstedt och Tora Hansjons.

Relaterat

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026