Uppdrag

Vinge biträder Com Hem i samband med dess ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm

3 juni 2014

Efter offentliggörandet den 23 maj 2014 av avsikten att genomföra en börsnotering har Com Hem Holding AB (publ) (“Com Hem”), en ledande leverantör av tjänster inom tv, bredband och fast telefoni i Sverige, idag offentliggjort ett prospekt och kommunicerat prisintervallet för erbjudandet av Com Hems aktier och dess notering på NASDAQ OMX Stockholm. Vinge biträder Com Hem i samband med noteringen.
 
Bolaget kommer genom erbjudandet att erhålla en bruttolikvid om upp till 6,24 miljarder kronor.
 
Vinges team består huvudsakligen av delägarna Peter Bäärnhielm och Jesper Schönbeck samt biträdande juristerna David Andersson, Joakim Hagberg, Sabina Börjesson, Charlotta Järnstedt och Tora Hansjons.

Relaterat

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025